Przeżyłaś/przeżyłeś kiedyś pozytywny stres?
Jeżeli nie, przypomnij sobie swoją pierwszą randkę lub inne wydarzenie, które pomimo niepewności, niosło też w sobie element sukcesu, radości.
To ta drobna różnica potrafi zmienić stres z negatywnego na pozytywny – efektywny.
Hans Selye, uważany za ojca badań o stresie, mówił o adaptacji do stresu. Czym jest ta adaptacja?
-
-
Reakcja ostrzegawcza – pierwsza reakcja organizmu na stres, składa się z 2 etapów. Szok na zaistniałą sytuację i zaraz za nią mobilizacja. Mobilizacja nakierowana jest na zwalczenie czynnika stresującego.
-
Opór – faza adaptacji do stresora (jeżeli nie zagraża życiu lub dalsza walka byłyby bardziej obciążająca). Czynnik stresujący wciąż oddziałuje na człowieka. Jeżeli nie zmniejszy swojego wpływu, ciało zacznie się osłabiać, jednocześnie inne czynniki stresogenne będą silniej odczuwane.
-
Wyczerpanie – na skutek ciągłego oddziaływanie stresora pierwotnego i kolejnych, ciało nie znajduje już siły do adaptacji. Załamują się mechanizmy obronne i człowiek powoli poddaje się chorobom.
-
Podsumowując, żeby stres nam służył musi być krótkotrwały (inaczej zamienia się w naszego największego wroga). I tu z pomocą przychodzi zmiana podejścia (wróć do ćwiczeń z cz.II – Teorii i III – Racjonalizacje).
Jeżeli mam wpływ na sytuację, to tego powinnam/powinienem się trzymać.
Ciężko osiągnąć sukces nie wierząc w niego…!
Jeżeli zmiana podejścia jest w tym momencie lub w tym obszarze nieosiągalna, należy wrócić do technik podanych w poprzednich artykułach.
Kluczowe będzie również zauważenie małych zmian.
Efekty mogą być trudno zauważalne, bo zamiast stresu odczuwasz spokój.
Nie ma efektu WOW. Jest “normalność”.
Jak się nie poddać i kontynuować pracę?
Obniżanie poziomu stresu w naszym życiu przychodzi stopniowo.
Krok po kroku uczymy się nowych reakcji, zastępując stare nawyki nowymi. Proces może być powolny, a efekty słabo zauważalne.
Dlaczego tak się dzieje?
Stres powoduje silniejsze reakcje w naszym organizmie niż spokój. Przez to, że symptomy stresu są bardziej odczuwalne, nasz organizm nakierowany jest na odbiór mocniejszych bodźców. Do tego obecny świat również przyzwyczaja nas do impulsów dużo bardziej wyrazistych niż rozluźnienie i równowaga w ciele.
To przyzwyczajenie do odbioru mocnych impulsów powoduje, że nie odczuwamy tych łagodnych. Dlatego moment, gdy zamiast stresu zaczyna towarzyszyć nam spokój odbieramy jako brak emocji i nie zauważamy jaki sukces odnieśliśmy!
Więc jakie są efekty braku stresu?
Ciało:
-
-
rozluźnione mięśnie
-
swobodny oddech
-
spokój w ciele
-
poczucie, że wszystko jest dobrze:)
-
poczucie bezpieczeństwa
-
- Głowa:
-
brak natrętnych, negatywnych myśli
-
pozytywne nastawienie
-
pewność siebie i wiara w siebie
-
świadomość swoich słabszych stron, bez negatywnych ocen
-
Co zrobić, żeby zacząć je odczuwać? Ćwiczenia znajdziesz TU!
Pierwsze efekty, potwierdzające, że opanowujesz swój stres to zauważenie go. Zauważenie swoich myśli, odruchowych reakcji, reakcji ciała. Pamiętaj o zapisywaniu ich – jakie sytuacje i zachowania powodują napięcie ?
Kolejne kroki, bardzo subtelne nastąpią stopniowo.
Będziesz zauważać swoje myśli i reakcje szybciej, wcześniej.
W końcu dojdziesz do momentu, gdy zauważysz moment, w którym chcesz zareagować np. ostrą reakcją.
Krok I – Obserwacja:
-
-
-
Co myślę?
-
Co czuję?
-
Jak reaguje?
-
Jak reaguje moje ciało?
-
Kiedy to się zdarza (konkretne sytuacje)?
-
-
Krok II – Wzmocnienie obserwacji.
Stwórz nawyk z obserwowania siebie.
Jeżeli w stresie nie masz jeszcze możliwości obserwacji siebie, zacznij od obserwacji siebie po zdarzeniu. Tu posłużą ćwiczenia z części pierwszej Stres – symptomy.
Dlaczego jest to takie ważne?
“Żeby pokonać wroga, trzeba go najpierw poznać”.
Szczegółowa obserwacja, pozwoli na szybsze wychwycenie reakcji stresowych i świadome zatrzymanie ich.
Krok III – Zgoda na niepowodzenia
Nie od razu Rzym zbudowano. Pozwól sobie na potknięcia. Zaprzyjaźnienie ze stresem chwilę zajmie. Jeżeli pomimo prób Ci nie idzie, napisz do mnie, wspólnie poszukamy co nie działa.
Pamiętaj:
Stres efektywny to stres krótkotrwały, dlatego dążymy do ograniczenia go w czasie przez obserwacje i jeżeli to możliwe, zmianę nastawienia i nawyków. Dobre efekty przyniesie również trenowanie odpuszczania, nie wszystko musisz wykonać na 100%.
[contact-form][contact-field label=”Podpis” type=”name” required=”true” /][contact-field label=”E-mail” type=”email” required=”true” /][contact-field label=”Witryna internetowa” type=”url” /][contact-field label=”Wiadomość” type=”textarea” /][/contact-form]