27 lutego 2018 Soniaadmin

Uważaj na swoje myśli, stają się słowami…
Uważaj na swoje słowa, stają się czynami…
Uważaj na swoje czyny, stają się nawykami…
Uważaj na swoje nawyki, stają się charakterem…
Uważaj na swój charakter, on staje się Twoim losem.

Frank Outlaw

Racjonalizacje czyli „logiczne” myślenie jako przeciwnik i zagrożenie pracy ze stresem?

Jak to możliwe?

Jeżeli coś mnie stresuje, to znaczy, że moja głowa uznała to za zagrożenie (czasem na podstawie sygnału płynącego z ciała). I właśnie w ten sposób głowa staje na straży dawno zapisanych zagrożeń i nie pozwala nam ich ruszyć.

Dlatego pracując ze stresem szukamy nowych rozwiązań i tłumaczeń zaistniałych sytuacji.

Sprawdzamy czego boimy się naprawdę.

Czy zagrożenie jest realne? A może reakcja została zapisana dawno temu, gdy jeszcze nie umiałam/ nie umiałem reagować na takie sytuacje?

Dopóki nie wyjdę z mojego schematu myślenia i odbierania bodźców, dopóty będę w nim pozostawać, każdego dnia utwierdzając się w starych nawykach i potwierdzając, że są właściwe.

Jaki związek mają moje lęki ze stresem?

Stres bardzo często (jeżeli nie zawsze) jest wynikiem naszych lęków. Lęki zapisane są głęboko w nas i często ich początków możemy doszukiwać się w dzieciństwie.

Dlaczego?

Bo wtedy nie znaliśmy jeszcze siebie i swojej siły. Rozwijaliśmy umiejętności, sprawdzaliśmy, testowaliśmy na co nas stać, z czym możemy sobie poradzić.

Często już jako dorośli ludzie doskonale umiemy sobie poradzić z każdą sytuacją (bo przecież żyjemy i podążamy przed siebie), jednak ten lęk wciąż w nas pozostaje i jest pierwszą odruchową reakcją (mimo, iż fakty przemawiają za tezą, że z każdą sytuacją umiemy sobie poradzić).

Ze stresem na początku nie walczymy swoim racjonalnym myśleniem. Logikę dokładamy tu dopiero, gdy otworzymy się na inne opcje.

Dlaczego?

Jeżeli mam głęboko zapisane w głowie i ciele przekonanie, że:

  • Życie jest niebezpieczne

  • Mężczyźni są źli

  • Kobietom nie można ufać

  • Praca jest ciężka

to, te założenia definiują moją postawę, nastawienie i w konsekwencji mogą potwierdzić powyższe założenia.

W naszych głowach zalegają przekonania na temat nas samych, świata i innych ludzi. Ponieważ założenia te są nasze i pozwoliły nam dojść do obecnego miejsca w życiu, to uważamy je za „jedynie prawdziwe”.

Aby ruszyć z miejsca potrzebujemy zająć się tymi podstawowymi przekonaniami, które nam nie służą. Jeżeli głęboko wierzysz w jakąś „prawdę” o świecie, ludziach lub o sobie, lecz to ona przyczynia się do Twoich niepowodzeń, to od niej zacznij pracę.

Przekonania ukryte w ciele.

Zwróć szczególną uwagę na przekonania, które nie są wyrażone słowami. Te są dla nas najgroźniejsze, bo na poziomie umysłu możemy w ogóle nie być ich świadomi. Co więcej, na poziomie głowy możemy myśleć przeciwnie. Jak to się dzieje?

Te przekonania zdobyliśmy obserwując świat naszymi zmysłami (wzrok, słuch). I pozostają z nami na poziomie ciała. Są to nasze odruchy, standardowe zachowania.

Przykłady płyną do nas każdego dnia. Na poziomie głowy i myśli mamy jasne poglądy na temat „jak powinno być”, „jak wygląda idealne życie”. Jednak potem przychodzi rzeczywistość i znów za bardzo opiekuję się partnerką / partnerem, nie daję wystarczającej swobody dziecku lub wszystko robię sama / sam.

Jak odnaleźć przekonania ukryte w ciele?

Obserwuj siebie, przeanalizuj swoje niepowodzenia. To one doprowadzą Cię do odpowiedniego miejsca. Jeżeli nieustannie jakiś obszar Twojego życia nie idzie po Twojej myśli, to tam właśnie szukaj. Zapewne w zakamarkach Twojego ciała, w Twojej pamięci zapisane jest jakieś stare doświadczenie, które każe Ci powielać wciąż ten sam schemat.

Co z nim zrobić? Możesz spróbować ubrać to w słowa i pracować ćwiczeniami zawartymi poniżej. Jeżeli nie da się tego ubrać w słowa, wróć do elementów pracy z ciełem (z części Stres – teoria i techniki).

W tym miejscu powrócimy do ćwiczenia z pierwszej części: „Stres – symptomy”. Weź swoje notatki, będziemy pracować z myślami i przekonaniami na temat swój, innych lub sytuacji.

Dokładny opis ćwiczeń znajdziesz TU.

Poniższe ćwiczenia możesz wykonać samodzielnie. 

Daj znać jeśli będziesz miał z nimi jakiekolwiek trudności.