8 lutego 2018 Soniaadmin

Trochę teorii, czyli co, jak i dlaczego?

Czym jest stres?

Stres to Twoja reakcja na daną sytuację, słowa, wydarzenie.

To co najważniejsze w zdaniu powyżej to słowa „Twoja reakcja”.

To Ty decydujesz o swoich reakcjach i Ty na nie wpływasz.

Nie wierzysz? A kto zadecydował o tym jak reagujesz teraz na stres? Ty. Być może nieświadomie, ale na podstawie dostępnych Ci opcji, wybrałeś sposób, który najlepiej zadziałał.

Nauczyłeś się go i powielasz do teraz.

Dziś już świadomie możesz te reakcje zmodyfikować.

Po co nam stres?

Stres jest pierwotną reakcją organizmu, która pomagała nam przetrwać w momentach zagrożenia życia. Gdy nasi przodkowie spotykali np. wilka na drodze musieli szybko decydować: walczyć czy uciekać. Stąd szereg reakcji w organizmie, które miały zmobilizować ciało do wysiłku fizycznego. Wszystkie te automatyczne czynności, pomagały człowiekowi przetrwać. Dziś dużo częściej niż ciałem, walczymy głową. Dlatego dobrze jest umieć odsunąć stres na poziomie głowy i świadomie wybrać odpowiednią reakcję.

 

Reakcje powstające w naszym ciele w wyniku stresu nie są groźne dla naszego organizmu. Stres tzw. krótkotrwały jest jak peeling dla naszego ciała, ściera to co stare i mobilizuje organizm do odnowy.

To co nam zagraża to tzw. stres permanentny.

Dlaczego? Wyobraź sobie, że robisz peeling przez cały dzień, tydzień, miesiąc, może rok. Już rozumiesz? Reakcje stresowe są korzystne dla organizmu, gdy trwają chwilę. Jednak przebywanie w stresie przez dłuższy okres prowadzi do zaburzenia funkcji w organizmie i jego wycieńczenia.

 

Istnieje jeszcze jedna reakcja na stres oprócz walki i ucieczki. To tzw. zamrożenie. Ciało pod wpływem stresu i braku możliwości reakcji zamraża swoje funkcje. Kiedyś miało to zniwelować ból związany z atakiem zwierzęcia. Teraz staje się codziennością ludzi, których stres najzwyczajniej przerasta. W celu odcięcia się od odczuć negatywnych, budujemy wokół siebie rodzaj niewidzialnego muru. Ten mur wycisza odbiór sygnałów płynących z zewnątrz, niestety również tych pozytywnych. Dlatego życie przestaje nas cieszyć, a codzienność staje się coraz bardziej szara i nieciekawa…

 

Techniki – jak głową i ciałem redukować stres.

 

Techniki, które pomagają w stresie podzieliłam na te, które możesz użyć w chwili stresu i te długoterminowe. W każdej podgrupie znajdziesz te z obszaru umysłu i ciała. Wykorzystanie ich pozwoli Ci na pełne uchwycenie problemu.

Co zrobić w sytuacji stresowej – metody ad hoc

Metody i techniki długoterminowej pracy ze stresem

1. Oddech

2. Być tu i teraz

3. Przeniesienie uwagi do kory nowej w mózgu – czyli powrót do myślenia logicznego

Szczegółówy opis znajdziesz TU.

1. Model ABCD

(po opanowaniu techniki można stosować ją w jako metodę ad hoc)

2. Test kamery

(po opanowaniu techniki można stosować ją w jako metodę ad hoc)

3. Praca z przekonaniami (tą metodę opiszę w kolejnej części – Stres – Racjonalizacje)

4. Joga

5. Terapia czaszkowo-krzyżowa

6. Ruch (taniec, spacery, sport)

Szczegółówy opis znajdziesz TU.